Fotowoltaika dla laika – 15 najczęstszych pytań o instalacje fotowoltaiczną

Fotowoltaika to inwestycja, która pomoże nam uniknąć niezależnych od nas podwyżek cen prądu. Razem z zainteresowaniem się tematem odnawialnych źródeł energii, pojawiają się również pytania i jest to zupełnie normalne. Właśnie w tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na 15 najczęściej zadawanych nam pytań.

 

1. Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Działanie instalacji fotowoltaicznej wbrew pozorom jest bardzo proste. W skład instalacji fotowoltaicznej wchodzą:

 • Panele
 • Inwerter
 • Przewody elektryczne
 • Zabezpieczenia elektryczne
 • Odpowiedni system montażowy

Instalacje najczęściej montuje się na dachu danego budynku. Dzięki temu jest ona wystawiona jak najdłużej na działanie promieni słonecznych. Jeśli ze względu na konstrukcje dachu lub położenie domu niemożliwe jest zamontowanie paneli na dachu, to dzięki odpowiedniej konstrukcji można je umieścić na gruncie np. w ogrodzie. Panele odbierają energię promieniowania słonecznego i zmieniają ją na prąd stały. Następnie prąd ten wysyłany jest do falownika (inwerter), który zamienia nam prąd stały na prąd zmienny. Falownik umożliwia również wprowadzenie prądu wyprodukowanego przez naszą domową instalację do sieci energetycznej.

2. Skąd będę wiedzieć ile energii wyprodukowała instalacja?

Sprawa jest prostsza niż się wydaje. Falownik posiada wyświetlacz, na którym za pomocą przycisków możemy sprawdzić: m.in.:

 • Aktualną moc
 • Dzienną, miesięczną , roczną oraz całkowitą od momentu wymiany licznika.

Ponadto w cenie podłączamy falownik pod aplikację mobilną (jeśli jest zasięg wifi), dzięki czemu mogą Państwo te dane sprawdzić w telefonie.

3. Co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Na wydajność instalacji wpływa:

 • Orientacja dachu, na którym ma zostać wykonana instalacja paneli fotowoltaicznych. Idealny scenariusz to panele skierowane na południe. Jeśli dach nie jest skierowany idealnie na południe, to istnieje również możliwość instalacji paneli np. na połaciach skierowanych na zachód oraz wschód. Zdecydowanie nie warto instalować paneli na północnej połaci.
 • Nachylenie dachu to kolejny czynnik wpływający na wydajność paneli. Swój potencjał najlepiej wykorzystują, gdy promienie słoneczne padają na nie pod kątem prostym. Aby tak było przez większość roku optymalnym kątem nachylenia jest kąt między 30 – 40 stopni. Jeśli dach nachylony jest pod większym kątem to instalacja będzie pracowała z minimalnie mniejszą wydajnością latem, ale za to zimą, kiedy słońce jest niżej nad horyzontem, będzie można lepiej wykorzystać jej potencjał.
 • Zacienienie tylko jednego panelu, powoduje, że spada wydajność całego obwodu, w którym panel jest włączony. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której trzeba zainstalować panele w miejscach, gdzie okresowo pada cień to powinniśmy zastosować tzw. optimizery, które podniosą wydajność instalacji fotowoltaicznej i zniwelują wpływ zacienienia.
 • Dobrze rozmieszczone panele, właściwie dobrana ich moc i ilość poprawna instalacja, porządne wykonanie połączenia elektryczne.

4. Czy można instalować panele fotowoltaiczne na dachu płaskim?

Oczywiście, że tak! Panele fotowoltaiczne możemy zainstalować na każdym dachu, ale musimy pamiętać, że jego konstrukcja musi być wytrzymała na tyle, by utrzymać dodatkowy ciężar paneli. Obecnie producenci paneli oferują specjalne konstrukcje wsporcze, które pozwalają na montaż paneli na dachu płaskim. Musimy pamiętać, że dach płaski jest bardziej wymagającym miejscem do montażu paneli. Dlaczego? Po prostu potrzebne jest więcej miejsca do postawienia kilku rzędów paneli w taki sposób, żeby jeden rząd nie zacieniał drugiego.

5. Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga codziennej obsługi?

Na szczęście raz podłączona instalacja nie wymaga od nas niczego więcej, ponieważ jest bezobsługowa. Należy natomiast co 3-4 lata sprawdzać stan techniczny paneli fotowoltaicznych.

6. Jak dużej instalacji potrzebuję by pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego?

Na naszej stronie umieściliśmy specjalny kalkulator, dzięki któremu obliczysz swoje zapotrzebowanie na podstawie rachunku za prąd. Kalkulator wyliczy sugerowaną wielkość instalacji oraz przybliżoną kwotę, którą jesteś w stanie zaoszczędzić w perspektywie czasu.

Znajdziesz go tutaj: Link do kalkulatora.

7. Jakich specjalnych dokumentów potrzebujesz do instalacji fotowoltaicznej?

Odpowiedź brzmi: żadnych! Nie potrzeba ani koncesji ani pozwolenia budowlanego. Jedyne co musimy zrobić to zgłosić instalację do zakładu energetycznego, który bezpłatnie wymieni licznik oraz podłączy instalację do sieci energetycznej.

8. Jak długo trwa montaż instalacji w Sun4You?

Termin montażu zależny jest od pory roku i obłożenia terminowego. Na szczęście pracujemy na własnych ekipach montażowych, więc łatwiej nam wprowadzać zmiany i rezerwować terminy montaży. Sam montaż instalacji trwa miedzy 1-2 dni, w zależności od wielkości instalacji.

9. Czy wymiana licznika jest płatna?

Tak jak wspominaliśmy wyżej, wymiana licznika dwukierunkowego jest bezpłatna a jego montaż jest po stronie zakładu energetycznego, który ma obowiązek wymiany w ciągu 30 dni od zgłoszenia instalacji do zakładu energetycznego.

10. Jakie dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej?

W ramach dofinansowania do naszej instalacji, możemy skorzystać z:

 • Program „Mój prąd 4.0”- możliwość składania wniosków do 31.03.2023, który pozwala na uzyskanie dofinansowania w przedziale 6000 – 31 000 zł
 • Czyste powietrze – źródło: krajowyprojekt.pl „ Maksymalne koszty kwalifikowane, od których naliczane jest wsparcie programu, to 53 tys. zł. Istnieje również próg minimalny – 7 tys. zł. Na stronach projektu znaleźć można również zestawienie kosztów jednostkowych, czyli maksymalnych kosztów pojedynczego elementu inwestycji (np. węzła cieplnego, pompy ciepła czy kotła).”

 11. Co potrzebuje do złożenia dotacji?

Wszystko zależy, z którego programu chcemy skorzystać i jaki organ będzie wypłacał dofinansowanie. Najczęstszymi dokumentami są kopie faktur, które potwierdzają zakup oraz montaż instalacji, wniosek o dofinansowanie, dokument z zakładu energetycznego, potwierdzający przyłączenie instalacji do sieci energetycznej oraz oświadczenie instalatora o montażu instalacji oraz potwierdzenie uprawnień instalatora.

12. Co mogę zasilać energią, którą wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna?

Energią wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, możemy zasilić każde urządzenie, które zostanie podpięte do gniazdka w naszym domu.

13. Czy w Polsce są odpowiednie warunki nasłonecznienia do inwestowania w instalację fotowoltaiczną?

Istnieje opinia, że w Polsce lub w podobnej strefie klimatycznej jest zbyt mało słońca aby produkować energię elektryczną z takiej instalacji. I jest to błędna opinia!

Warto zwrócić uwagę, że ilość energii słonecznej, jaką możemy wykorzystać do produkcji energii elektrycznej jest podobna jak w Niemczech. U naszego zachodniego sąsiada, który jest światowym liderem fotowoltaiki, sprawdza się ona znakomicie. Są dni, kiedy całkowite zapotrzebowanie Niemiec na energię pochodzi z odnawialnych źródeł energii.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w Polsce było podobnie. Każdy zainstalowany kilowat mocy może w ciągu roku wyprodukować 1 MW energii elektrycznej. Jeśli mamy panele o łącznej mocy np. 5 kWp to w ciągu roku mogą one wyprodukować około 5000 kWh energii elektrycznej

14. Wydajność instalacji na przestrzeni całego roku.

Należy pamiętać o tym, że panele fotowoltaiczne produkują energię przez cały rok. Najbardziej efektywne miesiące przypadają na porę letnią. W pochmurne dni czy zimą, instalacja dalej produkuje energię. Musimy jedynie zadbać o to by panele nie były przykryte czy zacienione.

15. Po jakim czasie instalacja się zwróci?

Zwrot kosztów instalacji zależy od wielu czynników takich jak, moc instalacji czy zapotrzebowanie energetyczne. Uśredniając czas zwrotu inwestycji przy obecnych cenach prądu to około 5-6 lat.

POWRÓT

  Napisz do nas

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych. w celu nawiązywania kontaktu oraz wysyłania materiałów marketingowych oraz aktualnych ofert sprzedaży.

  Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.

  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.


  ul. Lubelska 36, 10-408 Olsztyn, tel.: 602 152 700, mail: biuro@sun4you.pl

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych,
  Polityka Prywatności.
  Akceptuję