Pompy ciepła Olsztyn

Historia

Pompy ciepła i ich początki sięgają 1834 roku. To właśnie wtedy Jackob Perkins buduje pierwsze sprężarkowe urządzenie chłodnicze, w którym czynnikiem roboczym jest eter etylowy. William Thomson, który nazywany jest prekursorem pomp ciepła, zauważa w 1852 roku, że oprócz chłodzenia urządzenie to może być wykorzystywane również do ogrzewania. 

Motorem napędowym do rozwoju urządzeń grzewczych był przede wszystkim kryzys gospodarczy w pierwszej połowie XX wieku. W 1912 roku opatentowany zostaje pierwszy gruntowy wymiennik ciepła, który ma służyć jako dolne źródło ciepła w pompach ciepła. W 1928 roku w Wielkiej Brytanii powstała pierwsza pompa ciepła, która posłużyła do ogrzewania domu mieszkalnego. Momentem przełomowym była pierwsza połowa XX wieku w Szwajcarii. Dzięki pompom ciepła ogrzewano wiele budynków miejskich oraz obiektów użyteczności publicznej.

Rodzaje pomp ciepła

Pompa ciepła, to nowoczesny system ogrzewania dla Twojego domu, który podniesie komfort i skutecznie obniży rachunki. Jednym z jej plusów jest fakt,  że do jej działania nie potrzebny jest proces spalania. Co za tym idzie nie ma spalin, popiołu i kurzu. Pompy ciepła w pełni korzysta z dóbr środowiska naturalnego. Z powodzeniem wykorzystuje energię z wody, grunty i powietrza. Jej historia sięga ponad 100 lat. Pompa ciepła to urządzenie, którym ogrzejemy dom i wodę użytkową. Istnieją 2 główne rodzaje klasyfikacji pomp ciepła. Pierwszy to klasyfikacja w oparciu o dolne źródło ciepła. 

Tutaj wyróżniamy pompy:

 • gruntowe
 • powietrzne
 • wodne

Drugi główny sposób klasyfikacji to pompy ciepła typu:

 • powietrze – woda
 • woda – woda
 • glikol/solanka-woda

Obecnie najpopularniejsza jest pompa typu powietrze-woda. Zastanawiacie się dlaczego akurat ta?

Przede wszystkim ten rodzaj nie wymaga od użytkownika dodatkowych środków związanych z odbiorem ciepła z dolnego źródła.

Budowa

W skład pompy ciepła wchodzi kilka ważnych elementów takich jak: 

 •  sprężarka
 •  parownik
 •  skraplacz
 •  zawór dławiący (rozprężny)

Tworzą one podstawy obiegu chłodniczego. Sama budowa pompy ciepła ma ogromne znaczenie dla efektywności jej pracy i osiąganych wyników. Aby je zmaksymalizować powszechnie stosuje się również dodatkowe rozwiązania techniczne, takie jak pośredni wymiennik ciepła (przechładzacz), którego zadaniem jest podgrzewanie czynnika chłodniczego na wejściu do sprężarki. Obniża to zużycie energii elektrycznej jednocześnie zwiększając efektywność pracy pompy ciepła. Zainwestuj w najkorzystniejsze dla Ciebie i Twojego budynku rozwiązania grzewcze – skorzystaj z usług instalacji pomp ciepła i całych systemów grzewczych.

Zasada działania pompy ciepła

Zewnętrzna pompa ciepła, działająca w układzie powietrze-woda – to rewelacyjny sposób na znaczne zmniejszenie kosztów ogrzewania domu, a także możliwość uzyskania ciepłej wody do celów użytkowych. To nowoczesne rozwiązanie możliwe jest do zaadaptowania w budynkach mieszkalnych, nieruchomościach usługowo-handlowych oraz obiektach technicznych. Istotną zaletą przy zabudowie pompy ciepła, jest brak konieczności wykonywania jakichkolwiek odwiertów, a jedynie przyłącza – elektryczne i hydrauliczne. Oferowane przez nas pompy ciepła są całkowicie bezobsługowe.

 

Zasoby ciepła zawarte w ziemi są ogromne. Pompa ciepła pozwala je wykorzystać do ogrzewania domu. Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja jest tania w eksploatacji i może działać przez kilkadziesiąt lat.

Pompa gruntowa pobiera ciepło z ziemi przez rury z polietylenu, zamontowane w ziemi. 

Napełnione są one płynem niezamarzającym-zwykle mieszanką wody i glikolu. Ciepło to jest następnie przekazywane do instalacji grzewczej, zamontowanej w domu, w której z reguły płynie woda, stąd inne jej określenie solanka-woda.

Pompy ciepła powietrze-woda coraz częściej instalowane są w domach jednorodzinnych. Mogą być wykorzystywane jako główne źródło ciepła lub jako uzupełnienie instalacji grzewczej z kolektorami czy kotłem grzewczym. Dodatkowo niektóre modele mają funkcję podgrzewania wody użytkowej. Warto też zwrócić uwagę na nowoczesny design pomp ciepła.

Urządzenia te zapewniają kompletne ogrzewanie domu oraz całoroczne podgrzewanie wody przy bardzo korzystnych warunkach roboczych. Tak działają inwerterowe pompy ciepła. Pozyskują one energię z atmosfery i przekazują ją do cieczy w układzie grzewczym. System wymaga zaledwie 1 kW energii elektrycznej do wyprodukowania od 3 do 5 kW energii cieplnej.

Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda nie tylko służą do ogrzewania domów w okresie jesienno-zimowym, ale także mogą chłodzić pomieszczenia latem podczas upałów. Co więcej, przez cały rok, mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Pompa powietrze-woda może stanowić główne źródło ciepła, ale doskonale spełni się również w roli instalacji uzupełniającej nadrzędny system grzewczy. Istnieje możliwość podłączenia drugiego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych czy kotła grzewczego. Pompa ciepła może więc pracować efektywnie przez cały rok.

Pompa ciepła powietrze-powietrze działa na zasadzie wydmuchu. W ten sposób ogrzane powietrze bezpośrednio nagrzewa pomieszczenie. Aby było możliwe przekształcanie powietrza atmosferycznego, w budowie urządzenia musi znajdować się jednostka zewnętrzna. To właśnie ona jest odpowiedzialna za przechwytywanie powietrza atmosferycznego do układu.

Za odbieranie ciepła, odpowiedzialne są takie elementy, jak parownik, wentylator, a także sprężarka. Natomiast jednostka nawiewna zajmuje się ostatecznie nagrzewaniem bądź chłodzeniem budynku, w którym została zainstalowana powietrzna pompa ciepła. W odróżnieniu od pompy powietrze woda, energia cieplna jest przenoszona przez wymiennik ciepła będący powietrzem, a nie wodą.

POWRÓT

  Napisz do nas

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych. w celu nawiązywania kontaktu oraz wysyłania materiałów marketingowych oraz aktualnych ofert sprzedaży.

  Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.

  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.


  ul. Lubelska 36, 10-408 Olsztyn, tel.: 602 152 700, mail: biuro@sun4you.pl

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych,
  Polityka Prywatności.
  Akceptuję