Pompy ciepła powietrze-woda coraz częściej instalowane są w domach jednorodzinnych. Mogą być wykorzystywane jako główne źródło ciepła lub jako uzupełnienie instalacji grzewczej z kolektorami czy kotłem grzewczym. Dodatkowo niektóre modele mają funkcję podgrzewania wody użytkowej. Warto też zwrócić uwagę na nowoczesny design pomp ciepła.
Urządzenia te zapewniają kompletne ogrzewanie domu oraz całoroczne podgrzewanie wody przy bardzo korzystnych warunkach roboczych. Tak działają inwerterowe pompy ciepła. Pozyskują one energię z atmosfery i przekazują ją do cieczy w układzie grzewczym. System wymaga zaledwie 1 kW energii elektrycznej do wyprodukowania od 3 do 5 kW energii cieplnej.
Nowoczesne pompy ciepła powietrze-woda nie tylko służą do ogrzewania domów w okresie jesienno-zimowym, ale także mogą chłodzić pomieszczenia latem podczas upałów. Co więcej, przez cały rok, mogą być wykorzystywane do podgrzewania wody użytkowej. Pompa powietrze-woda może stanowić główne źródło ciepła, ale doskonale spełni się również w roli instalacji uzupełniającej nadrzędny system grzewczy. Istnieje możliwość podłączenia drugiego źródła ciepła, np. kolektorów słonecznych czy kotła grzewczego. Pompa ciepła może więc pracować efektywnie przez cały rok.
Pompa ciepła powietrze-powietrze działa na zasadzie wydmuchu. W ten sposób ogrzane powietrze bezpośrednio nagrzewa pomieszczenie. Aby było możliwe przekształcanie powietrza atmosferycznego, w budowie urządzenia musi znajdować się jednostka zewnętrzna. To właśnie ona jest odpowiedzialna za przechwytywanie powietrza atmosferycznego do układu.
Za odbieranie ciepła, odpowiedzialne są takie elementy, jak parownik, wentylator, a także sprężarka. Natomiast jednostka nawiewna zajmuje się ostatecznie nagrzewaniem bądź chłodzeniem budynku, w którym została zainstalowana powietrzna pompa ciepła. W odróżnieniu od pompy powietrze woda, energia cieplna jest przenoszona przez wymiennik ciepła będący powietrzem, a nie wodą.