Instalacja fotowoltaiczna. Co wybrać, dach czy grunt?

Fotowoltaika – dach czy grunt?

Decydując się na instalację fotowoltaiczną, w końcu przychodzi moment podjęcia decyzji o jej umiejscowieniu. Dla właścicieli domów z gruntem wybór między gruntem a dachem nie zawsze jest oczywisty. Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych, warto rozważyć różnice między instalacją na gruncie a instalacją na dachu. W tym wpisie przybliżymy specyfikę obu instalacji, by ułatwić podjęcie decyzji i wybrać najlepszą formę, dostosowaną do własnych potrzeb.

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która przynosi wiele korzyści w postaci oszczędności na rachunkach za prąd oraz pozytywnego wpływu na środowisko naturalne. Przed podjęciem decyzji o instalacji paneli fotowoltaicznych, warto rozważyć różnice między instalacją na gruncie a instalacją na dachu.

Fotowoltaika na dachu

Instalacja fotowoltaiczna na dachu jest najczęściej wybieraną opcją instalacji paneli fotowoltaicznych. Przede wszystkim pozwala ona na wykorzystanie przestrzeni, która zazwyczaj pozostaje przez nas nieużytkowana. Panele fotowoltaiczne są montowane bezpośrednio na dachu budynku, co automatycznie oznacza, że nie zajmują dodatkowej powierzchni. Ponadto, dzięki umieszczeniu paneli na dachu, można zminimalizować koszty instalacji, ponieważ w większości przypadków nie wymaga ona dodatkowych prac ziemnych czy uzyskania pozwolenia na budowę.

Fotowoltaika na dachu – o co zadbać?

Idealna konstrukcja dachu dla tej formy instalacji, która pozwoli najbardziej efektywnie wykorzystać potencjał paneli fotowoltaicznych powinna być skierowana na południe z nachyleniem około 40 stopni. Trzeba również zadbać o to by panele nie zostały zacienione. Przy wykonywanym audycie nasi technnicy obliczą jaką maksymalną moc można umieścić na dachu. 

Fotowoltaika na gruncie

Z drugiej strony, instalacja fotowoltaiczna na gruncie może przynieść więcej korzyści. Przede wszystkim, panele fotowoltaiczne na gruncie są bardziej wydajne, ponieważ umożliwiają optymalne ustawienie pod kątem padania promieni słonecznych. Ponadto, instalacja na gruncie umożliwia większą elastyczność w kwestii rozbudowy instalacji, co może okazać się korzystne w przypadku późniejszej potrzeby zwiększenia jej mocy.

 

Instalacja fotowoltaiczna na gruncie może również być bardziej atrakcyjna estetycznie, ponieważ nie wpływa ona na wygląd budynku. Dodatkowo, panele fotowoltaiczne mogą być łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ są mniej narażone na uszkodzenia mechaniczne czy zmienne warunki atmosferyczne.

Jednakże, instalacja fotowoltaiczna na gruncie może być bardziej kosztowna ze względu na konieczność wykupienia dodatkowej działki lub jej dzierżawy. Ponadto, w przypadku braku możliwości ustawienia paneli pod kątem najlepszego nasłonecznienia, instalacja na gruncie może nie przynieść oczekiwanych efektów.

 

Co wybrać?

Podsumowując, wybór pomiędzy instalacją fotowoltaiczną na dachu a na gruncie zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji właściciela nieruchomości. Instalacja fotowoltaiczna pokrywająca duże zapotrzebowanie energetyczne lepiej sprawdzi się na gruncie, gdzie zazwyczaj jesteśmy w stanie zainstalować większą instalację.  W przypadku mniejszych instalacji, warto zdecydować się na instalację na dachu, która pozwoli zaoszczędzić przestrzeń wokół domu. Warto skonsultować się z profesjonalistą, który pomoże podjąć decyzję i wybrać najlepsze rozwiązanie. Bez względu na to, jakie rozwiązanie zostanie wybrane, instalacja paneli fotowoltaicznych przynosi wiele korzyści, o których możecie poczytać w naszych pozostałych wpisach oraz jest przede wszystkim inwestycją, która przy obecnych cenach energii elektrycznej zwraca się w krótkim czasie i pozwala uniezależnić się od rosnących cen prądu.

POWRÓT

  Napisz do nas

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych. w celu nawiązywania kontaktu oraz wysyłania materiałów marketingowych oraz aktualnych ofert sprzedaży.

  Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.

  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.


  ul. Lubelska 36, 10-408 Olsztyn, tel.: 602 152 700, mail: biuro@sun4you.pl

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych,
  Polityka Prywatności.
  Akceptuję