Optymalizatory – fotowoltaika

 

Co to jest?

Optymalizatory to urządzenia elektroniczne, których głównym zadaniem jest zwiększenie efektywności i co za tym idzie wydajności instalacji fotowoltaicznej. Robią to za pomocą ograniczania niedopasowań prądowo-napięciowego występujących w łańcuchach połączonych szeregowo modułów fotowoltaicznych.

 

 

Do czego służą?

Wiele czynników wpływa na prawidłowe funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej, nawet jeśli każdy moduł jest tego samego typu, a więc w teorii posiada te same parametry, to jednak w praktyce mogą one pracować na innych wartościach. Powodów takiej sytuacji może być wiele:

 

 • Zabrudzenie paneli
 • Starzenie się paneli
 • Występowanie zacienienia
 • Zbytnie nagrzewanie paneli

Wystąpienie tych czynników powoduje iż panele zaczynają różnić się parametrami, a moc łańcucha paneli fotowoltaicznych połączonych szeregowo zmniejsza się proporcjonalnie do mocy najsłabiej działającego z nich. Dzięki zastosowaniu optymalizatorów każdy panel traktowany jest niezależnie, dzięki czemu panele o słabszej mocy chwilowej nie wpływają negatywnie na pozostałe, co umożliwia większą produkcję energii.

 

Jak się je montuje?

Optymalizatory mocy umieszczane są pod modułami fotowoltaicznymi z którymi współpracują, istnieje również rozwiązanie o nazwie smart, które polega na zintegrowaniu modułu wraz z optymalizatorem.

 

Czy warto stosować optymalizatory??

Optymalizatory mocy usprawniają działanie instalacji fotowoltaicznej, a więc dzięki czemu produkcja energii  się zwiększa, co oznacza szybszy zwrot inwestycji? Nie do końca, optymalizatory to dodatkowy koszt oraz kolejny sprzęt który może zostać uszkodzony, a więc nasuwa się pytanie: czy warto? W dużej mierzy zależy to od sytuacji, gdyż jeśli posiadamy instalacje fotowoltaiczną opartą na modułach o tych samych parametrach, skierowaną na południe bądź wschód- zachód bez żadnych przeszkód jak drzewa bądź komin które mogą rzucać cień użycie optymalizatorów nie ma większego sensu. Warto jednak użyć tego rozwiązania kiedy nasze panele są zacienione bądź nie wszystkie z nich posiadają takie same parametry fabryczne.

.

POWRÓT

  Napisz do nas

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez administratora danych. w celu nawiązywania kontaktu oraz wysyłania materiałów marketingowych oraz aktualnych ofert sprzedaży.

  Podaję dane osobowe dobrowolnie i oświadczam, że są one zgodne z prawdą.

  Zapoznałem(-am) się z treścią klauzuli informacyjnej, w tym z informacją o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych oraz prawie dostępu do treści swoich danych, prawie ich poprawiania, ograniczenia przetwarzania oraz prawie do wycofania zgody na przetwarzanie moich danych osobowych.


  ul. Lubelska 36, 10-408 Olsztyn, tel.: 602 152 700, mail: biuro@sun4you.pl

  Informujemy, że wszystkie Twoje dane są chronione uwzględniając aktualne przepisy RODO. Korzystamy również z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Prawem Telekomunikacyjnym.

  Administrator Danych,
  Polityka Prywatności.
  Akceptuję